A II. Világháború eseményei, a Vörös Hadsereg előnyomulása miatt 1944 novemberében a koronázási palástot Pannonhalmára, a többi koronázási jelvényt Veszprémbe szállították, majd december 5-én az újonnan épített Gyepű II. védelmi vonal mögé, Kőszegre menekítették. A koronázási jelvények Kőszegre érkezését követően nem egyértelmű, hogy azokat hol őrizték. Először – minden bizonnyal – a domonkos rendi iskolaépületben, majd 1944. december 27.-én Velem községbe szállították át, ahol óvóhelyet építettek. Ekkor érkezhetett oda a koronázási palást is. A front közeledtével, 1945. március 18-án újra Kőszegre hozták a páncélládákat és egy erre a célra, a Kálvária-hegy tövében kialakított légvédelmi bunkerbe helyezték, míg a szomszédos épületben a koronaőrség tagjait szállásolták el.
A koronázási jelvények elszállításáról március 26-án döntöttek. A koronaőrség parancsnoka, Pajtás ezredes, legmegbízhatóbb embereivel március 27-én éjszaka tehergépkocsira tették a Szent Koronát valamint a koronázási jelvényeket és Rőtfalva felé elhagyták az országot. Később amerikai fogságba estek és elmondták hová rejtették el a korábban elásott koronázási jelvényeket. Az amerikai hadsereg először Németországban őrizte, majd az Egyesült Államokbeli Fort Knoxba szállították ahonnan 1978-ban tért haza.
A kőszegi Koronabunker a háborút követő időszakban teljesen leromlott. 1992-ben emléktáblát helyeztek el a falán és 2012-ben Kőszeg városa felújíttatta és kilátóhelyet alakított ki benne.