Kőszeg város tanácsa 1746. augusztus 30-i ülésén egy fogadalmi tábla elkészítését határozta el. Európában a 18. században megjelent marhavész a Nyugat-Dunántúlon is nagy pusztítással járt és mivel minden hatósági intézkedés hiába valónak bizonyult, a városi tanács Szent Vendel segítségét kérte. A kép jelentősége, hogy mai ismereteink szerint Szent Vendel és Szent Lénárd együttes ábrázolásának legkorábbi példája.
A festő, Valentin Fancz Bécsből érkezett Kőszegre és a polgárjog megváltására befizetendő 50 Forintot „képíró” munkával dolgozta le. Ő készítette a Kálvária-kápolna oltárának festését, de a Szent Imre templom felújítási munkálataiban is részt vett. 1746-ban, mint városi festő kapta a megbízást a kép megfestésére. A kép alján húzódó kronosztikon a várost a marhavész ellenében a rőti Szűz Mária, Szent Vendel és Szent Lénárd oltalmába ajánlja. A fekvő formátumú festményen a korabeli város igen részletes, a későbbi kutatások által igazoltan hiteles bemutatása látható. A város fölött középen Szűz Mária a gyermek Jézussal, két oldalán a két szent látható. A Máriára tekintő, felhőkön térdelve kezeit imára kulcsoló, egyszerű pásztorbotos, tarisznyás Vendel, illetve vele szemközt fekete bencés szerzetesi ruhában ábrázolt, rabláncot tartó Lénárd, a visszautasított püspökség jelvényeivel, lábánál a süveggel, karjával átölelve a díszes pásztorbotot.
A képet a rőti (Rőtfalva, ma Rattersdorf) búcsújáró templomba vitték, nem tudni innét mikor került a kőszegi Városháza tanácstermébe. A festmény egészen 1943. decemberéig volt itt, ekkor a város átadta az 1932-ben alapított múzeumnak. A festményt azóta is az intézmény őrzi, jelenleg a Várkiállításban tekinthető meg.