Zwinger

Zwinger, másnéven Öregbástya. A Chernel utca 16. szám alatt található, a kőszegi Felsőbbfokú Tanulmányok Intézetének épülete.
Zwinger, másnéven Öregbástya. A Chernel utca 16. szám alatt található, a kőszegi Felsőbbfokú Tanulmányok Intézetének épülete.

A Chernel utca 16. szám alatt található a középkori eredetű épület, a Zwinger vagy más néven az Öreg-bástya. Az építmény a 14. században épült, és az egykori városfal délnyugati sarokbástyájaként funkcionált a háborús időkben. A fal 10 méterre húzódott a külső faltól, ami átjárót biztosított a Sarkos-bástyához, vagyis a (Chernel u 12. udvarán álló) Kis-Zwingerhez. Az épületet az 1700-as évekig hívták Öreg-bástyának, a lakosok ebben az évszázadban kezdték el Zwingernek nevezi az építményt.

Az öregtorony Európa-szerte a középkori várak részét képezte. Ez az épületrész a vár legbelső magjának számított, amit a várkatonaságának minden erejével meg kellett védenie, még akkor is, ha a vár többi részét az ellenség már elfoglalta. A várakban az öregtorony azt a szerepet játszotta, amit a megerősített városokban a fellegvár, vagyis, ha a vár elesett, akkor a védők bevonultak a toronyba. Az öregbástya, az egyik legerősebb, legmagasabb, eleinte négyszögű, majd kisebb gömb alakú, a vár összes védműve fölé emelkedő építmény volt. Szükség esetén a bástyáktól is elkülöníthették a tornyot. A védelmi funkció részeként föld alatti kijárattal rendelkezett, ami a váron és a városon kívülre vezetett. Nem tudjuk, hogy a kőszegi Zwingernek volt-e ilyen titkos alagútrendszere, ha volt is, az évszázadok során betemethették. A mindennapokban a tornyot lakóépületként is használták.

A Chernel utca 16. szám alatt található Zwinger két szinttel és egy pincehelyiséggel rendelkezik. Az épület több funkciót is betöltött az évszázadok során, védelmi szerepe mellett éléskamraként, raktárként és egyes források szerint börtönként is használták a helybeliek. Az épület alsó emeletein élelmet tároltak. A tornyot védelmi szerepének elvesztése után különböző célokra szánták, az 1820-as években felmerült a színházzá alakításának gondolata. Ezekben az időkben tartózkodott Kőszegen Flár Vilmos-féle német színtársulat, akik számára egy állandó színháztermet akartak létesíteni. A tervek nem valósultak meg. Az épületet csak 1965-ben újították fel Sedlmayr János, osztrák származású Ybl-díjas építész egykori tervei szerint.

Az épület ma a kőszegi Felsőbbfokú Tanulmányok Intézetének egyik olyan tere, ahol oktatási tevékenységet folytatnak, előadásokat tartanak, kiállításokat rendeznek.

Látványosság adatok

  • Város: Kőszeg
  • Megye: Vas
  • Cím: 9730 Kőszeg Chernel utca 16.
  • Koordináták: 47.387952 16.5396058
  • Megtekintés időtartama: 1 óra
  • Korosztály: minden korosztály
  • Árak: ingyenes