Dr. Magyary Zoltán (1888–1945) közigazgatási szakember 1910–1930 között a Vallás- és Közoktatásügyi Minisztériumban dolgozott, 1917-től miniszteri tanácsos, majd a tudománypolitikai osztály vezetője volt, rövid ideig közigazgatási kormánybiztosi feladatokat is ellátott. 1931-ben a Pázmány Péter Tudományegyetem keretein belül hozta létre a Magyar Közigazgatás-tudományi Intézetet, amelynek igazgatói feladatait is ellátta.
Tudományos tanulmányútjain számos állam közigazgatási gyakorlatát tanulmányozta, s a hazai átfogó tudományos vizsgálathoz a Tatai járást találta a legalkalmasabbnak. A kutatások eredményeit összegezve született meg „A közigazgatás és az emberek” című munkája 1939-ben, melyet Kiss Istvánnal együtt jelentetett meg. A tanulmányt követően kezdődött meg a felmérése azoknak a változtatásoknak és szükséges kezdeményezéseknek, melyek segítségével egy mintajárás kialakítható.
Magyary Zoltám hathatós munkájának eredményeként valósult meg 1938-ban Tata és Tóváros testvértelepülések egyesítése, mellyel megteremtette alapját a tatai központú mintajárásnak, ezzel elősegítve a település közigazgatási, gazdasági, tanügyi és turisztikai fejlődését. Saját kezdeményezésével megteremtett az alapját a tatai múzeumnak és ösztönzésével születhetett átfogó tanulmány a tatai fajansz történetéről. Nevéhez köthető a Tatai Népfőiskola tanfolyamainak elindítása is.
Szülőháza a Bercsényi utcában áll, köztéri szobra az Öreg-tó partján tekinthető meg.