A plébániatemplom története
Keszthely legrégebbi épülete a gótikus stílusban, a 14. század végén épült plébániatemplom, amelyet a Szűzanya, Magyarok Nagyasszonya tiszteletére szenteltek fel.
Építtetője Lackfy István nádor volt, akit az 1397-ben bekövetkező kivégzését követően a templomban temettek el, márvány sírköve a szentély falában található. A nádor hívott ferences szerzeteseket is a városba.
A mohácsi vészt követő időszakban erőddé alakították a templomot. A támadásokat többször sikerült kivédeni, azonban ez időtájban a katonák egyre inkább kiszorították templomukból a szerzeteseket, akik csak 1723-ban tértek vissza. 1799-ben a „fő téri” templom lett Keszthely plébániatemploma.
Magyarország legnagyobb felületű gótikus freskói
A templomban találhatók Magyarország legnagyobb felületű gótikus freskói, amelyeket 1974-ben, villanyszerelési munkálatok közben fedeztek fel. A freskók érdekessége, hogy a szenteken kívül hétköznapi embereket is ábrázolnak.
A templom tornya
Az épület neogót stílusú tornya meglehetősen elüt az épület többi részétől, ugyanis ezt később, Festetics Tasziló kezdeményezésére építették hozzá, egészen addig egy fatornyocska állt a helyén. Az új toronyba az eredeti, 14. századi rózsaablakot építették be.
A templom környezete
Ha a templomot kívül-belül megcsodáltuk, ne felejtsünk el egy rövid kitérőt tenni a mögötte található Várkertben, amely amellett, hogy csodálatos, sok érdekesség köthető hozzá.