Kis (ortodox) zsinagóga

A nagy zsinagóga közelében állt az 1840-ben, klasszicista stílusban emelt földszintes épület. A Kis, vagy másnéven ortodox zsinagógát használta az izraeliták hagyományos vallását követő, úgynevezett ortodox zsidó közösség, valamint a téli időszakban itt tartotta szertartásait a neológ zsidó közösség is, ezért „téli zsinagógának” is nevezték.

Continue ReadingKis (ortodox) zsinagóga

Nagy zsinagóga

A közösség létszámának bővülésével a Hochmuth Ábrahám vezette gyülekezet 1862-ben határozta el egy új templom felépítését. A tervezéssel Zittenbarth pesti építészt bízták meg, aki elvállalta a munkát, és kölcsönökből, adakozásból 1865-re el is készült a gyönyörű belső festéssel díszített zsinagóga. A kétkarzatos, 1500 főt befogadó impozáns épület akkoriban az ország egyik legnagyobb, legdíszesebb zsinagógája volt.

Continue ReadingNagy zsinagóga

Városi Hangverseny- és Kiállítóterem (egykori zsinagóga)

Van, aki hivatalos nevén hívja: Városi Hangverseny- és Kiállítóterem. Van, aki a következőképpen hivatkozik rá: az egykori zsinagóga. Sokan csak „becenevén” ismerik: a Zsini. A Zalaegerszeg egyik jelképeként is ismert épület számos kiállítást, koncertet, esküvőt és bemutatót tudhat maga mögött. A zalaegerszegi Városi Hangverseny- és Kiállítóterem amellett, hogy szórakozásra, elmélkedésre hívja látogatóját, a megyeszékhely múltjáról is regél: emeletén kapott helyet ugyanis A zalaegerszegi zsidóság múltja című állandó tárlat.

Continue ReadingVárosi Hangverseny- és Kiállítóterem (egykori zsinagóga)

Pethő – ház

Keszthely legrégibb világi épülete a mai belvárosi utcakép meghatározó eleme. Az egykori földesurak, a Pethők lakóháza, majd a helyi zsidóság központja az udvarán álló zsinagógának köszönhetően. A ház leghíresebb szülötte Goldmark Károly zeneszerző.

Continue ReadingPethő – ház